Pamatkapitāls un tā samazināšanas iemesli
Pamatkapitāls ir komercsabiedrības (SIA vai AS) pamatkapitāla daļu vai akciju nominālvērtību kopsumma, kas tiek reģistrēta komercreģistrā. Saskaņā ar Komerclikumu, dibinot komercsabiedrību, pamatkapitāla lielumu ir jānorāda komercsabiedrības statūtos, kā arī jāreģistrē komercreģistrā.
Nereti gadās, ka kapitālsabiedrība nolemj izmainīt sava pamatkapitāla lielumu. Lai arī ierastāks, ka pamatkapitāls tiek palielināts, to ir iespējams arī samazināt. Visbiežāk pamatkapitāla samazināšana tiek īstenota ar mērķi segt komercsabiedrības zaudējumus, vai saimnieciskās darbības apjoma samazināšanas rezultātā, piemēram, aizverot filiāles, vai pārtraucot kādu komercdarbības veidu. Otrs izplatītākais pamatkapitāla samazināšanas iemesls ir kāda komercsabiedrības dalībnieka vēlme izstāties no uzņēmuma un atgūt savu kapitālu. Tāpat, pamatkapitāla samazināšana ir veids kā izmaksāt papildu atlīdzību tās dalībniekiem (alternatīva dividendēm).
Komerclikums paredz, ka pamatkapitālu var samazināt divos veidos – dzēšot noteiktu skaitu pamatkapitāla akciju vai daļu vai samazinot pamatkapitāla akciju vai daļu nominālvērtību. Gadījumā, ja pamatkapitāla dzēšanas iemesls nav dalībnieka aiziešana no komercsabiedrības, pamatkapitāla daļas ir jādzēš tā, lai šī procesa rezultātā dalībnieku daļu proporcija nemainītos. Pamatkapitālu ir iespējams samazināt līdz 2,800 EUR. Pamatkapitāla samazināšanas procesu ir iespējams sadalīt divos posmos.
Pamatkapitāla samazināšanas process – pirmais posms
Pirmajā posmā komercsabiedrība sagatavo un pieņem lēmumus, kas saistīti ar pamatkapitāla samazināšanu – tiek apstiprināta jaunā statūtu redakcija, pieņemts lēmums par pamatkapitāla samazināšanu, kā arī apstiprināti pamatkapitāla samazināšanas noteikumi.
Ar mērķi aizsargāt kreditoru intereses, komercsabiedrības valdei piecu darba dienu laika no lēmuma pieņemšanas, jānosūta rakstveida paziņojums par pamatkapitāla samazināšanu visiem zināmajiem kreditoriem, kā arī jāpublicē paziņojums „Latvijas Vēstnesī”.
Kad tas ir izdarīts, tiek iesniegts paziņojums Uzņēmumu reģistrā. UR jāiesniedz sekojoši dokumenti:
- Pieteikuma veidlapa KR18 - Pieteikums izmaiņām;
- Dalībnieku sapulces protokols vai lēmums ar apliecinātiem parakstiem;
- Pamatkapitāla samazināšanas noteikumi;
- Apliecinājums par paziņojuma publicēšanu „Latvijas Vēstnesī” – internetbankas maksājuma izdruka, kvīts, tās kopija, vai informācija par publikāciju.
Pamatkapitāla samazināšanas process – otrais posms
Kad kreditoru prasījumu pieteikšanas termiņš ir beidzies un to prasījumi ir tikuši nodrošināti, komercsabiedrība iesniedz pieteikumu UR par pamatkapitāla samazināšanu kopā ar pamatojošiem dokumentiem – pieteikumu var iesniegt laikā no viena līdz sešiem mēnešiem pēc lēmuma pieņemšanas par pamatkapitāla samazināšanu. Otrajā posmā UR jāiesniedz sekojoši dokumenti:
- Pieteikuma veidlapa KR18 - Pieteikums izmaiņām;
- Statūtu jaunā redakcija ar apliecinātiem parakstiem;
- Statūtu grozījumu teksts;
- Dalībnieku reģistra nodalījums ar apliecinātiem parakstiem;
- Valsts nodevas apmaksas apliecinājumu – internetbankas maksājuma izdruka, kvīts vai tās kopija;
- Apmaksas par publikāciju „Latvijas Vēstnesī” apliecinājumu - internetbankas maksājuma izdruka, kvīts vai tās kopija.
Pamatkapitāla samazināšanas procesa abos posmos dokumentu iesniegšana Uzņēmumu reģistrā var notikt dažādos veidos. Komercsabiedrības valde, vai valdes pilnvarota persona var iesniegt pieteikumu par pamatkapitāla samazināšanu:
- Uzņēmumu reģistra reģionālajā nodaļā – papildu maksa 4 EUR par reģistrācijas pieteikuma iesniegšanu klātienē;
- Portālā www.latvija.lv iesniedzot elektroniski parakstītus dokumentus – 10% atlaide valsts nodevai;
- Nosūtot e-pastā dokumentus, kas parakstīti ar ārvalstīs reģistrētu drošu elektronisko parakstu;
- Pa pastu nosūtot dokumentus uz kādu no UR reģionālajām nodaļām.